ISTQB Certified Tester – poziom podstawowy z egzaminem
Zbiór zasad i praktyk stosowanych w testowaniu systemów

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z zagadnieniami związanymi z testowaniem oprogramowania. Szkolenie odpowiada na pytania co jest istotą testowania oprogramowania oraz jaki jest jego wpływ na poprawę jakości oprogramowania. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z podstawowymi technikami projektowania testów oraz z czynnościami, jakie powinny być uwzględnione w procesie testowania.

Szkolenie trwa 3 dni i obejmuje zajęcia w formie wykładów oraz ćwiczeń praktycznych. Językiem wykładowym jest język polski. Materiały i ćwiczenia są w języku polskim. Dostawca szkolenia, materiały oraz osoba trenera są akredytowani przez SJSI/ISTQB, a stosowana terminologia zgodna jest z najnowszym glosariuszem (słownikiem oficjalnych tłumaczeń pojęć i terminów związanych z testowaniem angielsko – polskim) i przygotowuje do egzaminu ISTQB Certified Tester — Foundation Level w języku polskim.

Nie ma żadnych formalnych wymagań stawianych uczestnikom przed przystąpieniem do kursu.

1. Podstawy testowania

• Dlaczego testowanie jest niezbędne?
  • Co to jest testowanie?
  • Ogólne zasady testowania
  • Prosty proces testowy:
  • Psychologia testowania
  • Kodeks etyczny

2. Testowanie w cyklu życia oprogramowania

• Modele wytwarzania oprogramowania:
  • Poziomy testów
  • Typy i cele testów
  • Testowanie pielęgnacyjne

3. Statyczne techniki testowania

• Techniki statyczne a proces testowania
  • Proces przeglądu:
  • Analiza statyczna przy pomocy narzędzi

4. Techniki projektowania testów

• Proces rozwoju testów
  • Kategorie technik projektowania testów
  • Techniki oparte na specyfikacji lub czarnoskrzynkowe
  • Techniki oparte na strukturze lub białoskrzynkowe
  • Techniki oparte na doświadczeniu
  • Wybór technik testowania

5. Zarządzanie testowaniem

• Organizacja testów
  • Planowanie i szacowanie testów

6. Planowanie i szacowanie testów

• Monitorowanie postępu testów i nadzór
  • Zarządzanie konfiguracją
  • Ryzyko a testowanie
  • Zarządzanie incydentami

7. Testowanie wspierane narzędziami

• Typy narzędzi testowych
  • Skuteczne użycie narzędzi, potencjalne korzyści i ryzyko
  • Wdrożenie narzędzi w organizacji

8. Utrwalenie materiału

9. Egzamin

• osoby zaangażowane w testowanie oprogramowania: testerzy, analitycy testów, inżynierowie testów, konsultanci testów, menedżerowie testów, testerzy akceptacyjni użytkownika oraz programiści;
  • osoby, które pragną zdobyć podstawową wiedzę w dziedzinie testowania oprogramowania: kierownicy projektów, kierownicy jakości, kierownicy tworzenia oprogramowania, analitycy biznesowi, dyrektorzy IT oraz konsultanci zarządu;
  • testerzy oprogramowania już pracujący na takim stanowisku oraz osoby planujące rozwój swojej kariery zawodowej w kierunku testowania.

Uczestnik szkolenia:

• pozna podstawy testowania,
  • pozna techniki projektowania testów,
  • pozna podstawy zarządzania testowaniem,
  • zdobędzie wiedzę na temat umiejscowienia testów w cyklu życia oprogramowania,
  • pozna narzędzia wykorzystywane w procesie testowania,
  • pozna podstawowe definicje oraz standardowe słownictwo z zakresu tematyki testowania,
  • zdobędzie wiedzę niezbędną do uzyskania międzynarodowego certyfikatu kompetencji w zakresie testowania oprogramowania: ISTQB Certified Tester — Foundation Level.